Gdzie pracuje dietetyk? 10 pomysłów na karierę zawodową

Stojąc przed wyborem życiowej drogi zawodowej, zwykle próbujemy wizualizować nasze przyszłe miejsce pracy. Nie inaczej jest w przypadku kierunku o nazwie dietetyka. Studia w tym zakresie to prawdziwa inwestycja w modny i potrzebny zawód. Gdzie najczęściej pracuje dietetyk? Możliwości jest sporo.

Zawód dla tych, którzy lubią się uczyć

Świat specjalisty od żywienia od dawna nie zamyka się w obrębie czterech ścian gabinetu. Nie na tym polega współczesna dietetyka. Studia w tym zakresie łączą wiedzę z wielu przedmiotów. Co więcej, trzeba ją stale uzupełniać nawet po uzyskaniu odpowiednich uprawnień zawodowych. To dlatego dietetyk pracuje wszędzie tam, gdzie jest niezbędny.

1. Własny gabinet to marzenie wielu specjalistów. Dietetyk przyjmuje swoich pacjentów w konkretnym miejscu. W alternatywnej wersji pracuje w poradni dietetycznej, czasem w kilku. Kariera zawodowa zwykle przebiega od instytucji państwowej lub prywatnej do własnej działalności.

2. Catering i gastronomia, czyli usługi, które są coraz bardziej popularne. Specjalista od żywienia nie tylko opracowuje menu zgodnie z konkretną ilością kalorii. Układa także jadłospis dla osób na diecie eliminacyjnej, np. dla wegetarian, wegan czy też nietolerujących glutenu.

3. Kreator menu w restauracjach, które rozszerzają kartę dań o diety eliminacyjne. Klienci mają pewność, że wybrana przez nich opcja żywieniowa jest zgodna z oczekiwaniami. Na mniejszą skalę podobny zakres działań panuje w agroturystykach.

4. Dziennikarstwo, wydawnictwa naukowe, programy telewizyjne to droga do szerszego propagowania zasad zdrowego żywienia. W takiej wersji można stawiać na diety uniwersalne lub jak wcześniej, nastawione na osoby z konkretnymi potrzebami.

5. Blogi i portale internetowe są pochodną działań dziennikarskich. Tutaj także przydaje się dietetyka. Studia dają odpowiednią wiedzę, ale to social media uczą, w jaki sposób powinno się ją przekazać, aby była zrozumiała. Blogerzy mają znacznie szersze pole manewru niż dziennikarze. To oni wymyślają content, jaki chcą przesłać swoim followersom.

6. Placówki medyczne, czyli szpitale, sanatoria, hospicja, domy opieki to szerokie pole do działań dla dietetyka. Menu, jakie układa, musi uwzględniać liczne schorzenia towarzyszące oraz zwykle podeszły wiek pacjentów.

7. Ekspert do spraw żywienia to także dietetyka. Studia w tym zakresie dają wiedzę, którą można się dzielić z wieloma organizacjami. Są to np. struktury przy WHO lub ONZ, zajmujące się problemami niedożywienia lub głodu w różnych częściach świata.

8. Edukacja kulinarna, często jako dodatkowa specjalizacja do pracy w gabinecie lub konkretnej instytucji. Specjalista w tej dziedzinie współpracuje np. z hodowcami drobiu lub producentami nabiału. Pisze poradniki żywieniowe, tworzone w oparciu o konkretne produkty.

9. Coach dietetyczny, czyli specjalista od żywienia osób aktywnych fizycznie. W takiej wersji dietetyka wskakuje na jeszcze wyższy poziom. Jest w niej więcej elementów psychologii, jak również technik motywacyjnych. Coach pracuje indywidualnie lub z całym zespołem.

10. Ośrodki walki z zaburzeniami odżywiania to ważny teren pracy dietetyka. Studia uczą jak właściwie rozeznać problemy żywieniowe osób, które nie chcą na ten temat mówić. Odpowiednia dieta jest w tym przypadku połączona z systematyczną pracą psychologiczną, która pomaga utrwalić nowe nawyki żywieniowe.

Gdzie jeszcze może pracować dietetyk? W zakładach produkujących żywność, żłobkach i przedszkolach, firmach opracowujących suplementy diety, laboratoriach, badających różne aspekty żywności i wielu innych miejscach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *