Adwokat do spraw rozwodowych – jak wybrać go z głową?

Znalezienie dobrego prawnika do przeprowadzenia sprawy rozwodowej ma ogromne znaczenie dla naszej przyszłości. Szczególnie jeśli druga strona wynajęła już adwokata i wiemy, że nie możemy liczyć na porozumienie ze współmałżonkiem w sprawie podziału majątku, ani opieki nad dziećmi. Jak zatem znaleźć dobrego pełnomocnika, który pomoże nam wygrać w sądzie?

Na co zwrócić uwagę wybierając adwokata do poprowadzenia sprawy rozwodowej?

Sprawa rozwodowa, szczególnie jeśli wiąże się z orzekaniem o winie, wymaga zatrudnienia adwokata specjalizującego się w tego typu postępowaniach. Powinien on dobrze znać wszelkie aspekty prawa rodzinnego oraz rozumieć relacje łączące rodziców i dzieci, a także obowiązki małżonków względem siebie w trakcie małżeństwa. Ponadto specjalista do spraw rozwodowych musi doskonale orientować się w kwestiach związanych z podziałem wspólnego majątku, czyli np. kiedy między małżonkami pojawia się wspólnota majątkowa, i w jaki sposób może zostać ustanowiona rozdzielność. W niektórych sprawach możliwy jest bowiem nierówny podział majątku lub ustanowienie alimentów nie tylko na dzieci, ale również na współmałżonka.

Przed podjęciem jakichkolwiek działań prawnych, dobry adwokat do spraw rozwodowych powinien dokładnie poznać całokształt sytuacji klienta po to, aby móc zastosować odpowiednie rozwiązania. W związku z tym, że klient, który nie ma tak rozległej wiedzy w kwestiach związanych z prawem rodzinnym i może nie wiedzieć, jakie prawa mu przysługują oraz z jakimi obowiązkami musi się liczyć po orzeczeniu rozwodu prawnik, do którego zwrócił się po pomoc, powinien szczegółowo go wypytać i poinformować o wszystkich możliwościach. Bardzo ważne jest więc to, aby znaleźć adwokata, który będzie budził nasze zaufanie, ponieważ dla dobra całej sprawy będziemy zmuszeni opowiedzieć mu o wielu intymnych szczegółach naszego życia.

Dlaczego cena nie powinna być decydująca?

Kiedy, wiemy już, że musimy poszukać osoby, która pomoże nam przeprowadzić rozwód, koszt adwokata nie powinien być decydującą kwestią przy jej wyborze. Nie zawsze bowiem najwyższa cena na rynku gwarantuje najwyższą jakość usług, a prawnik oferujący stawkę znacznie niższą niż rynkowa, najprawdopodobniej nie zajmie się naszą sprawą z odpowiednim zaangażowaniem. Zanim zdecydujemy się na współpracę, warto przede wszystkim sprawdzić, jakie doświadczenie ma dany adwokat do spraw rozwodowych. Im więcej tego typu spraw przeprowadził, tym jego znajomość prawa rodzinnego jest rozleglejsza. Bardzo ważne jest także to, aby osoba, do której się zwrócimy po pomoc, śledziła na bieżąco zmiany w przepisach prawa oraz orzecznictwo sądu najwyższego i nie tylko, w różnego rodzaju sprawach rozwodowych. Dzięki temu wartościowsze i pełniejsze będą udzielone nam porady prawne. Rozwody, szczególnie te z orzekaniem o winie, podczas których małżonkowie walczą ze sobą bez względu na wszystko, są bardzo trudne. Dobry adwokat powinien charakteryzować się zatem także sporą empatią.