Hosting WWW to usługa, której potrzebujesz, żeby móc prowadzić stronę WWW. Wprawdzie masz możliwość skorzystania z darmowych usług serwerowych, ale nie jest to najlepszy pomysł, jeśli zamierzasz założyć stronę firmową czy stworzyć popularny serwis, który ma przynosić przychody. Czym właściwie jest hosting i jakie są jego przydatne możliwości?
Co to jest hosting?
Zastanawiasz się, co to jest hosting? To usługa, która polega na udostępnianiu zasobów danej maszyny, którą jest komputer o bardzo dobrych parametrach. Firma hostingowa posiada własne serwery, których zasoby dzieli pomiędzy wielu korzystających. Tym sposobem, z jednej maszyny mogą korzystać setki, a nawet tysiące użytkowników. Cechą charakterystyczną hostingu jest niska cena, ale i zależność od pozostałych korzystających. Wszyscy mają to samo IP, zatem jeśli jeden z klientów dopuści się wysyłki spamu i IP trafi na czarną listę, to wówczas wszyscy użytkownicy serwera będą mieć problem z dochodzeniem wysyłanych wiadomości e-mail do adresatów. Administrator serwera określa, jaką powierzchnię klient ma do dyspozycji, ile może wykorzystać transferu, jakie ma zasoby w zakresie procesora, pamięci RAM i innych parametrów. Jeśli wykorzystasz więcej zasobów, to twoje konto może zostać zablokowane. Po pierwszym przekroczeniu prawdopodobnie otrzymasz od firmy hostingowej informację wraz z wezwaniem do optymalizacji skryptów lub zmiany pakietu na taki, który zapewnia większą ilość zasobów
Przydatne możliwości hostingu
Hosting stron WWW daje ci wiele możliwości niewielkim kosztem. Korzystając z tego, co oferuje, możesz usprawnić swoją pracę i ułatwić wykonywanie wielu zadań związanych z prowadzoną działalnością. Oto przykładowe rozwiązania, które mogą ci się przydać:
- Instalator aplikacji – wyjątkowo przydatny dodatek, który przyda ci się szczególnie, jeśli nie masz doświadczenia w instalacji systemów CMS. Na czym to polega? Np. jeśli chcesz zainstalować stronę WWW z systemem WordPress, to musisz podać jedynie nazwę strony, a także wskazać dane do logowania. Natomiast robiąc to standardowo, musisz założyć bazę danych, skopiować pliki instalatora na serwer, uruchomić instalator. W przypadku tej aplikacji możesz założyć stronę po dosłownie kilku kliknięciach myszą.
- Autoodpowiedzi – założyłeś skrzynkę e-mail, korzystasz z poczty, ale też często wyjeżdżasz na urlop? Osoby, które do ciebie piszą, powinny o tym wiedzieć. Możesz ustawić automatyczną wiadomość, którą otrzyma każdy, kto do ciebie napisze. Ciekawą opcją jest ustawienie z góry automatycznych odpowiedzi na czas, kiedy będziesz niedostępny w pracy, również z uwzględnieniem godzin.
- Menadżer plików – zamiast korzystać z programu typu FTP, możesz przeglądać zawartość serwera na podobnych zasadach, dokonując operacji przy pomocy menadżera plików.
- Kreator stron WWW – często hosting może dawać możliwość założenia strony nie tylko przy pomocy instalatora aplikacji, ale również kreatora stron. Otrzymasz dostęp do wielu dostępnych szablonów, których treść musisz dostosować do swoich potrzeb.
- Własne strony błędów – odwiedzający twój serwis mogą trafić na strony błędów, z których najpopularniejszym jest błąd 404 – oznacza on, że dany plik nie istnieje. Z pomocą panelu administracyjnego możesz łatwo edytować zawartość stron, które użytkownik zobaczy w przypadku wystąpienia błędu i przedstawić odwiedzającym interesującą treść, a nie wyłącznie pustą stronę.
- Tworzenie kopii zapasowych – system może zapewnić łatwy sposób tworzenia kopii zapasowych danych, które następnie będziesz mógł pobrać na dysk komputera. Wprawdzie każda firma hostingowa powinna posiadać własne kopie plików, ale te najczęściej pochodzą z ostatnich kilku dni. Starsza kopia może ci się przydać wtedy, gdy okaże się, że strona została zainfekowana jakiś czas temu, a wszystkie kopie znajdujące się na serwerze zawierają złośliwe oprogramowanie.