Jak odpowietrzyć chłodnię?

Problemy z działaniem chłodni mogą wynikać z różnych przyczyn. Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że chłodnia jest zapowietrzona. Jednak w istocie jest to potoczne stwierdzenie problemów związanych z agregatem chłodni. Jak zatem odpowietrzyć chłodnię? Poniżej kilka rad na temat tej kwestii oraz innych problemów związanych z funkcjonowaniem agregatu chłodni.

Do czego służy chłodnia i agregat?

Na początku warto wspomnieć, do czego służy chłodnia. Musi ona utrzymywać odpowiednią temperaturę, aby można w niej było bezpiecznie przechowywać szybko psujące się produkty. Jednak sercem chłodni jest tak naprawdę agregat, często funkcjonujący pod nazwą „agregat prądotwórczy”. Jest to urządzenie elektroenergetyczne będące samoczynnym źródłem prądu. Jej podstawowymi elementami jest: silnik spalinowy, rozdzielnica elektryczna oraz prądnica synchroniczna. Agregat zasilany jest paliwem, które pozwala na wytworzenie przez to urządzenie prądu. W przemyśle agregat jest stosowany jako:

  • samodzielne źródło prądu w różnych urządzeniach (np. w chłodniach),
  • wsparcie zasilania w niektórych urządzeniach,
  • awaryjne źródła zasilania energią elektryczną.

Zapowietrzenie chłodni – jak sobie z tym poradzić?

Przyczyną zapowietrzenia się chłodni jest przede wszystkim brak paliwa w agregacie. W przypadku kiedy skończy się ono „do zera” wówczas po dolaniu paliwa do agregatu należy odpowietrzyć agregat chłodni. Wynika to z faktu, że brak odpowiedniego oleju napędowego powoduje zatrzymanie pracy agregatu, a następnie problem z jego ponownym uruchomieniem. W efekcie chłodnia przestaje spełniać swoje właściwe funkcję. W paliwie agregatu pojawiają się pęcherze powietrza, które zakłócają jego pracę, a następnie unieruchamiają urządzenie.

Odpowietrzanie chłodni – krok po kroku

Kiedy już dojdzie do zapowietrzenia, należy poczynić odpowiednie kroki w celu usunięcia tego zjawiska. W zależności od rodzaju chłodni oraz jej zastosowania odpowietrzanie może wyglądać w różny sposób. Warto zatem przed wykonaniem tej czynności sprawdzić jej przebieg w instrukcji lub poradzić się doświadczonego mechanika. Oto kolejność wykonywanych prac w celu odpowietrzenia chłodni:

  1. Zdjęcie gumowego węża łączącego zbiornik z pompą wtryskową.
  2. Odlanie paliwa z pęcherzami powietrza do osobnego naczynia.
  3. Usunięcie paliwa do momentu aż pojawi się niezanieczyszczone i bez pęcherzy powietrza.
  4. Nałożenie węża z powrotem na pompę.
  5. Uruchomienie agregatu przy pomocy rozrusznika elektrycznego — jest to sposób stosowany w przypadku silników Diesla.

Inne problemy z agregatami chłodni

Chłodnie, jak każde urządzenia ulegają awarią. Czasami wnika to z niewłaściwego stosowania, poziomu eksploatacji lub wad fabrycznych. Problemy z agregatami mogą być spowodowane stosowaniem niewłaściwego oleju napędowego. Innym powodem może być również wyeksploatowany lub długo nieużywany akumulator. Częstym powodem awarii chłodni oraz całych agregatów jest obciążanie ich już na samym początku pracy. Chłodnia jest tego idealnym przykładem. Powinno się ją uruchomić na jakiś czas przed umieszczeniem w niej produktów, w przeciwnym razie chłodzenie będzie przebiegało wolniej, a agregat może ulec przeciążeniu.

Serwis i zakup chłodni?

W celu utrzymania chłodni w dobrym stanie warto ją raz na jakiś czas poddać przeglądowi oraz zdiagnozować problem najszybciej jak to możliwe. Uszkodzona chłodnia może doprowadzić do poważnych obciążeń finansowych. Należy pamiętać, aby nigdy na własną rękę nie odpowietrzać chłodni. Brak odpowiedniej wiedzy może spowodować nieodwracalną awarię. Zgłaszając się o pomoc do fachowca, można mieć pewność, że czynność została wykonana prawidłowo. W przypadku zakupu nowej chłodni warto na samym początku sprecyzować jej przeznaczenie. Pozwoli to na łatwe i szybkie odszukanie docelowego produktu. Jak dotrzeć do odpowiedniego sprzedawcy chłodni? Mieszkając np. w Łodzi i szukając odpowiedniej firmy, wystarczy w przeglądarkę internetową wprowadzić hasło: chłodnie Łódź. Dzięki temu bardzo łatwo będzie znaleźć sprzedawcę szukanej przez nas chłodni.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Sprzedaż auto chłodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *