Jakie oprogramowanie dla biura rachunkowego?

Współczesne biura rachunkowe inwestują w nowoczesne oprogramowania, dedykowane do ich branży. Aktualnie do wyboru jest mnóstwo różnych programów ułatwiających pracę księgowych, które przyspieszają i uproszczają wiele operacji, zwłaszcza seryjnych.

Współczesne biura rachunkowe inwestują w nowoczesne oprogramowania, dedykowane do ich branży. Aktualnie do wyboru jest mnóstwo różnych programów ułatwiających pracę księgowych, które przyspieszają i uproszczają wiele operacji, zwłaszcza seryjnych. To, na jakie oprogramowanie się zdecyduje dane biuro, zależy od wielu czynników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy świadczące o dobrym programie do pełnej księgowości.

Dlaczego program dla biura rachunkowego jest potrzebny?

Najważniejszym elementem przemawiającym do zakupu takiego oprogramowania jest automatyzacja. Nowoczesne biura rachunkowe działają szybko i terminowo, ponieważ mogą naliczać i drukować deklaracje podatkowe, wyliczać składki ZUS czy wysyłać e-deklaracje do Urzędów Skarbowych właśnie poprzez taki program. Jest też to bardziej ekologiczne, gdyż wykorzystuje się mniej papieru. Automatyczne wyliczenia i wypełnianie wniosków czy dokumentów ogromnie ułatwia pracę księgowym, co przekłada się na lepszą jakość usług.

Dobry program do pełnej księgowości dla biura rachunkowego charakteryzuje się jeszcze dodatkowymi opcjami i właściwościami, o których piszemy poniżej. Dowiedz się czym się kierować przy wyborze takiego programu, aby przebić konkurencję!

Sprawdzony producent

Przede wszystkim warto zacząć szukać, kierując się opiniami innych biur i księgowych. Spytać się bardziej doświadczonych na forach czy w mediach społecznościowych jest dość dobrą metodą, ponieważ możesz dostać na tacy kilka-kilkanaście gotowych opcji. Trzeba trzymać jednak rękę na pulsie i samemu zdecydować, który faktycznie będzie dla nas najlepszy. Jeżeli jesteśmy zainteresowani danym producentem, dobrze jest najpierw go dokładnie przejrzeć jak długo jest na rynku, jak bardzo jest popularny i jakie faktycznie ma opcje. Dobrze, jeśli jest bezpośredni kontakt z obsługą klienta (telefoniczny lub mailowy), aby w razie problemów technicznych poradzić się osoby kompetentnej.

Zawsze aktualny

Księgowość to taka dziedzina, w której dość często zachodzą zmiany prawne. Dlatego ważne jest, aby dane oprogramowanie posiadało Certyfikat zgodności z Ustawą o Rachunkowości. Każde bieżące zmiany powinny być regularnie aktualizowane przez producenta, ponieważ dane biuro rachunkowe nie może sobie pozwolić na naruszenie przepisów. Musi robić to też w taki sposób, aby nie zakłócać pracy biura.

Możliwość wysyłania dokumentów elektronicznie

Ciągłe wysyłanie i dowożenie dokumentów do biura rachunkowego przez klientów może odejść w zapomnienie. Dobre oprogramowanie pozwala na przekazywanie potrzebnych papierów drogą elektroniczną. Jest to po pierwsze bardzo wygodne zarówno dla klienta, jak i dla biura, ponieważ nie muszą tracić czasu na ich transport. Po drugie jest to bardzo ekologiczne, gdyż nie wykorzystuje się do tego papieru. Po trzecie zdecydowanie ułatwia działowi księgowemu organizację dokumentacji. Kontakt między biurem, a klientem jest również dużo wygodniejszy i szybszy.

Raportowanie i analiza

Oprogramowanie dla biur rachunkowych powinien mieć moduł Business Intelligence, który sam gromadzi informacje w jednym miejscu. Dzięki temu może automatycznie tworzyć raporty, jak i analizy dla klientów. Wszystko jest wysyłane drogą elektroniczną lub na urządzenia mobilne, z odpowiednimi zabezpieczeniami, aby nie dostały się w niepowołane ręce.

Dobrą opcją jest także działanie w trybie online, czyli z każdego urządzenia, w każdym miejscu. Dostęp do dokumentów, bieżących informacji i innych danych z każdego miejsca na świecie, z dostępem do internetu, jest ogromną wygodą dla klienta. Na pewno to doceni, szukając biura rachunkowego o wysokich standardach usług.

Artykuł napisany we współpracy z firmą APEKS, oferującym sprawdzony program dla biur rachunkowych RAKS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *