Bank, w którym masz konto, w szczególności konto firmowe, nalicza Ci co raz wyższe opłaty, a atrakcyjną ofertę kieruje tylko do nowych klientów? Obsługa banku jest opryskliwa? Nie masz darmowych przelewów przez internet? To najwyższy czas, żeby pomyśleć o otwarciu konta w innym banku! Dowiedz się, na co zwrócić uwagę. Następnie pomyśl o swoich potrzebach i wybierz bank, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.
1. Sprawdź, czy bank pobiera opłatę za prowadzenie konta. Być może wymagany jest minimalny miesięczny wpływ na konto, np. 500 zł, aby opłata nie została naliczona. Nie przekreśla to banku. Za to warto się zastanowić, czy jest to dla Ciebie realny problem. Zwróć uwagę, że jeśli planujesz przelewać na to konto swoje wynagrodzenie, prawdopodobnie nie będzie to dla Ciebie żadne utrudnienie i konto będzie darmowe.
2. Sprawdź, czy bank wydaje kartę do konta. Dla większości osób konto bez karty będzie bezwartościowe. Wówczas nie można ani wypłacić pieniędzy w bankomacie, ani zapłacić kartą za zakupy.
3. Sprawdź, czy za wydanie i użytkowanie karty bank pobiera opłatę. Sytuacja może wyglądać podobnie jak w przypadku konta. Możliwe, że bank nie pobiera opłaty, jeśli wykona się w danym miesiącu operacje kartą na określoną minimalną kwotę np. 100 zł. W zależności od tego, czy płacisz w sklepie gotówką, czy kartą i czy w ogóle planujesz często używać karty, warunek ten będzie łatwy lub trudny do spełnienia. Może bank w ogóle nie pobiera opłat za kartę i wówczas sytuacja jest jasna.
4. Sprawdź, czy bank ma placówki i bankomaty w Twoim mieście, czy znajdują się one w pobliżu Twojej pracy lub miejsca zamieszkania.
5. Popytaj znajomych i przeszukaj Internet. Prawdopodobnie trafisz na opinie klientów banku i w razie wątpliwości będą Ci służyć poradą.
6. Sprawdź, czy bank oferuje premię za rekomendację. Jeśli bank się sprawdzi, czemu nie polecić go innym osobom i samemu na tym nie skorzystać?
7. Sprawdź, ile kosztuje wykonanie przelewów bankowych zwykłych i ekspresowych: przez internet, za pośrednictwem telefonu i w placówce banku. Darmowe przelewy internetowe są standardem w dzisiejszych czasach, co nie oznacza, że wszystkie banki zrezygnowały z opłat.
8. Sprawdź, czy w Twojej miejscowości znajduje się wpłatomat banku.
9. Sprawdź, ile kosztuje dokonanie wpłaty i wypłaty z konta w placówce banku. Nie zawsze jest to darmowe!
10. Sprawdź ofertę karty kredytowej lub pożyczki, których bank udziela swoim klientom, jeśli planujesz w przyszłości korzystać z któregoś z tych produktów.
11. Sprawdź, czy bank oferuje usługę Cashback. Pozwala ona na częściowy zwrot wydatków, dokonanych podczas transakcji kartą lub płacenia przez Internet.
Banki prześcigają się w zdobywaniu klientów. Teraz już wiesz, co jest najważniejsze, zanim podejmie się decyzję o wyborze banku, więc nie dasz się zwieść kolorowej reklamie i chwytliwym hasłom.
I na koniec coś pod rozwagę dla przedsiębiorców a mianowicie zamiana konta firmowego na konto osobiste które też może służyć do prowadzenia rozliczeń firmowych, znaczy zamiast rachunku firmowego. Konto osobiste jest generalnie tańsze w użytkowaniu (obowiązkowy brak opłat za przelewy i prowadzenie konta). Dodatkowy ewentualny plus takiej zamiany to ustawowa kwota wolna od zajęcia komorniczego która konta firmowego nie dotyczy.