Przygotowaniom ślubnym towarzyszy często obawa o to, czy planowana uroczystość przebiegnie zgodnie z założeniami i czy goście uznają jej oprawę ze interesującą i tworzącą przyjemną atmosferę. Narzeczeni zawsze stają przed trudnym wyborem, gdyż z jednej strony chcą, by ślub i wesele miały tradycyjny przebieg, z drugiej zależy im na nadaniu uroczystościom indywidualnego charakteru. Tego typu dylematy pojawiają się już na etapie przygotowywania zaproszeń ślubnych, które powinny mieć standardowy układ treści i modny wygląd, przy czym jednocześnie należy podkreślić ich indywidualny charakter. Niepowtarzalne zaproszenia ślubne będą stanowiły jeden z wielu elementów składających się na wyjątkową oprawę ślubu i wesela.
Gdzie wykonać projekt zaproszenia ślubnego?
Kupując gotowe zaproszenia w księgarni czy sklepie z artykułami papierniczymi, możemy zapomnieć o oryginalności. Nieco większe pole manewru mamy wtedy, gdy korzystamy z ofert zamieszczonych w sieci, tj. wybieramy jeden spośród kilku czy kilkunastu wzorów zaproszeń ślubnych, wprowadzamy do niego drobne modyfikacje i prosimy o nadrukowanie personaliów gości. Korzystanie z gotowych projektów trudno jednak nazwać działaniem zindywidualizowanym.
Zaproszenia ślubne od podstaw można wykonać w drukarni (zobacz ofertę drukarni Gutenberg we Wrocławiu), która zajmie się przygotowaniem oryginalnego projektu, a następnie jego realizacją. Dopiero gdy klient zaakceptuje wydruki testowe, drukarnia rozpoczyna drukowanie całego nakładu. Gotowe zaproszenia można odebrać w siedzibie drukarni w krótkim czasie od momentu złożenia zamówienia. Można także poprosić o dostarczenie wydruków pod wskazany adres.
Oryginalne zaproszenia ślubne
O ile treści zaproszenia ślubnego nie powinno się nadmiernie modyfikować, o tyle eksperymentowanie z szatą graficzną jest jak najbardziej wskazane. Pamiętajmy jednak, że zaproszenie musi być przede wszystkim czytelne, dlatego starajmy się unikać zbyt skomplikowanych czcionek i nadmiernej ilości ozdobników tuż obok tekstu.
Zaproszenie może zyskać niepowtarzalny wygląd dzięki zastosowaniu niebanalnych motywów, które nie kojarzą się bezpośrednio z tematem miłości, ślubu i partnerstwa. Oczywiście nie sposób całkiem uniknąć podobnej tematyki przy okazji zaślubin, ale niekiedy zamiast klasycznych obrączek, serduszek i gołębi wolelibyśmy zobaczyć na zaproszeniach egzotyczne kwiaty, parę, która ramię w ramię przemierza świat, przerobione zdjęcia nowożeńców itd. Oryginalny motyw przewodni może przewijać się także na innych elementach papierniczych, takich jak winietki czy księga gości.
Jak powstają zaproszenia ślubne?
We współpracy z grafikiem zatrudnionym przez drukarnię, narzeczeni muszą wybrać rodzaj papieru i format zaproszenia, jego kolorystykę, dominujący motyw, rodzaj czcionki i typy zdobień. Muszą też dostarczyć tekst i zastanowić się nad jego rozmieszczeniem. Po zebraniu niezbędnych informacji grafik przystępuje do pracy. Narzeczeni poznają jej efekty, wprowadzają modyfikacje bądź akceptują projekt, pamiętając przy tym, że zaproszenie powinno pasować do miejsca ceremonii i charakteru wesela.