Nowoczesne narzędzia informatyczne rewolucjonizują prawie każdą dziedzinę życia. Wiele zadań obecnie jest znacznie łatwiej wykonać. Każde przedsiębiorstwo docenia nieograniczoną pomysłowość inżynierów pracujących nad rozwiązaniami wielu typowych problemów. Nie inaczej jest w przypadku pracy magazynów i zarządzania przepływem materiału.
Systemy zarządzania procesami magazynowymi
Zarządzanie magazynem to nie lada wyzwanie nawet przy stosunkowo prostym asortymencie. Tymczasem w wielu przedsiębiorstwach w magazynach są przechowywane dziesiątki i setki różnego rodzaju wyrobów. W firmach produkcyjnych mogą to być gotowe produkty oraz komponenty i surowce służące do ich wytworzenia. Czasem część magazynowanych materiałów może być niebezpieczna i wymagać specjalnego przechowywania. Innym razem, dla jakości i trwałości magazynowanych dóbr, krytyczna jest temperatura.
Oczywiście, istnieją rozwiązania tych problemów, które ludzie stosują od wielu lat. Opisy opakowań, instrukcje dla operatorów wózków widłowych, oznaczanie kolorami, wytyczne… Już po tym krótkim wyjaśnieniu widać, że krytyczny jest tutaj czynnik ludzki, a ten jak wiadomo jest najbardziej zawodny w każdym systemie. Pracownicy się zmieniają, nie każdy jest w stanie zapamiętać wszystko po jednym szkoleniu. W takiej sytuacji ratują nas rozwiązania informatyczne.
WMS system – Warehouse Management System
WMS jest programem komputerowym, którego zadaniem jest zarządzanie materiałem i jego przepływem w warunkach pracy przedsiębiorstwa. Do jego ogromnych zalet można zaliczyć, że umożliwia zarządzanie wieloma magazynami. Jeżeli, przykładowo, dysponujemy jednym magazynem centralnym, z którego dopiero przewozimy wyroby do sieci mniejszych magazynów czy stacji przeładunkowych to z takim zadaniem WMS poradzi sobie bez trudu.
WMS system współpracuje z urządzeniami przenośnymi. Oznacza to, że możemy etykietować nasze paczki w dowolnym, najdogodniejszym dla nas formacie: kody kreskowe, kody QR sprawdzą się świetnie. A dla bardziej wymagających zastosowań w łańcuchu logistycznym można nawet oznaczać elementy w technologii RFID. Pamiętajmy, że możemy nim zarządzać także z biurka, z poziomu komputera stacjonarnego.
Przepływ materiału w skomplikowanym łańcuchu
Osoby zarządzające magazynem już nie muszą się głowić nad układaniem paczek. System, pracując na wprowadzonych przez nas danych, takich jak choćby numer seryjny czy data ważności wyrobu, sam pokieruje, gdzie paczka powinna zostać umiejscowiona. Przykładowo, możemy mieć towary, które są pobierane bardzo często i szybko oraz takie, które spędzają w magazynie trochę czasu. Oczywistym jest, że towary szybkozbywalne lepiej umieścić na niżej położonych półkach regału oraz bliżej bram wjazdowych i wyjazdowych. WMS zarządzi tym samodzielnie.
Inną ważną kwestią jest zarządzanie zwrotami. Jeżeli w naszej firmie istnieje konieczność przyjmowania ewentualnych zwrotów, to system WMS może samodzielnie zablokować taki materiał i dopóki pracownik nie zweryfikuje zawartości paczki, jej kompletności oraz braku uszkodzeń, to towar nie będzie mógł zostać pobrany.
To my decydujemy jakie dane system powinien brać pod uwagę i w jaki sposób kierować pracą magazynu lubi siecią magazynów. Ten rodzaj rozwiązania jest bardzo elastyczny i można go zaimplementować w każdym przedsiębiorstwie z jego specyfiką i wymaganiami. Przykładowo, WMS może współpracować z systemami ERP (ang. enterprise resource planning) i pracować na jednej bazie danych. Z takimi rozwiązaniami i technologią można rzeczywiście poświęcić się optymalizacji pracy magazynu i skończyć z gaszeniem niepotrzebnie wybuchających pożarów.