Wykorzystanie systemu GIS w administracji publicznej i rozwijająca się w szybkim tempie technologia sprawiają, że konieczne staje się wdrożenie zaawansowanego pod kątem technologicznym, a jednocześnie prostego i intuicyjnego w użytkowaniu oprogramowania GIS, które ułatwi pracę. Czym jest system GIS, z jakich elementów się składa, jakie funkcje pełni w administracji publicznej i na jakich cech szukać w najlepszym, najbardziej wydajnym i najefektywniejszym oprogramowaniu GIS? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
System GIS – co to takiego?
System GIS – choć do tej pory nie doczekał się jednoznacznej definicji, z uwagi na spektrum znaczeń, jakie można mu przypisać – to, mówiąc najprościej, nic innego, jak system informacji geograficznej. Jako narzędzie mające pełnić rolę wspomagania procesów decyzyjnych, służy do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania i wizualizacji danych o charakterze geograficznym. Każdy jeden system informacji geograficznej złożony powinien być z:
- przestrzennie zorientowanych, geograficznych baz danych,
- sprzętu komputerowego,
- oprogramowania GIS,
- pytań i zadań, które wymagają odpowiedzi czy rozwiązania,
- twórców GIS,
- użytkowników GIS.
Systemy GIS uznawane są za skutki rewolucji w geografii, którą obserwować możemy od kilku dobrych lat i która opiera się przede wszystkim o gwałtowny rozwój metod zarządzania zbiorami informacji w postaci baz danych oraz gwałtownym – w ostatnim czasie – rozwojem informatyki oraz jej wpływem na inne dziedziny życia i nauki.
Jakie funkcje powinien posiadać system informacji geograficznej, by być skutecznym narzędziem w administracji publicznej?
System GIS, będący skutecznym narzędziem administracji publicznej, powinien spełniać szereg oczekiwań i posiadać szereg funkcji, wśród których najważniejszymi są:
- możliwość publikowania mapowych danych w sieci i łączenia tych danych, nawet, jeśli pochodzą z różnych źródeł;
- możliwość wymiany informacji, danych i dokumentów między pracownikami urzędów i organów administracji publicznej;
- możliwość korelacji danych z urzędów i organów administracji publicznej z danymi pochodzącymi z publicznych serwisów branżowych;
- możliwość cyfryzacji danych mapowych;
- możliwość prowadzenia przestrzennych analiz w ramach różnych departamentów.
A ponieważ większość danych, jakie zbierają i przetwarzają organy administracji publicznej ma charakter przestrzenny, wykorzystywanie zaawansowanych technologicznie rozwiązań, opartych o systemy GIS wydaje się coraz częściej być koniecznością.
Najlepsze oprogramowanie GIS dla administracji publicznej
Wybierając oprogramowanie GIS dla administracji publicznej, warto postawić na rozwiązania oferowane przez firmy cieszące się długim stażem w swojej branży oraz zaufaniem użytkowników danej technologii. Bez wątpienia do takich firm należy Comarch, który posiada w swoim portfolio produktowo-usługowym ceniony system GIS.
System informacji przestrzennej Comarch ERGO to kompleksowa, technologicznie zaawansowana, a jednocześnie łatwa w użytkowaniu platforma do zarządzania gospodarką przestrzenną. Podmioty korzystające z tego oprogramowania, doceniają w nim przede wszystkim 3 kluczowe aspekty:
- działanie systemu informacji przestrzennej Comarch ERGO w oparciu o na bieżąco aktualizowane przepisy prawa, co pozwala na generowanie wiarygodnej dokumentacji;
- intuicyjny dostęp do wszystkich informacji zawartych w systemie informacji przestrzennej Comarch ERGO (danych pochodzących z rejestrów i ewidencji) z poziomu map tematycznych;
- spełnianie przez system informacji przestrzennej Comarch ERGO wymagań Krajowych Ram Interoperacyjności oraz wymagań, co do referencyjności rejestrów oraz ewidencji.
Na system informacji przestrzennej z elementami GIS od Comarch składa się kilka kluczowych elementów, które stanowią o sukcesie tego rozwiązania. Oto one:
- mapa zasadnicza umożliwiająca m.in. prowadzenia baz danych EGiB, GESUT i BDOT500, automatyczne generowanie produktów kartograficznych oraz wiele innych;
- ewidencja gruntów i budynków (Kataster) umożliwiająca m.in. prowadzenie dokumentacji, aktualizację i udostępnianie informacji z EGiB oraz wiele innych;
- osnowę geodezyjną umożliwiającą m.in. dowiązywanie do punktów osnowy opisy topograficzne w dowolnych ilościach oraz wiele innych;
- elastyczny system do obsługi wniosków dotyczących udostępniania materiałów, do prowadzenia i rozliczania zamówień, ściśle związanych z pracą ośrodków, jak np. wydawanie danych, które stanowią państwowe zasoby geodezyjne i kartograficzne oraz wiele innych;
- rejestrację cen i wartości nieruchomości, wraz z ich aktualizacją, możliwością udostępniania informacji z rejestrów i generowanie prostych, czytelnych raportów oraz wiele innych.
Więcej informacji na temat oprogramowania GIS dla administracji publicznej Comarch ERGO znajduje się pod adresem https://ergo.comarch.pl/.