Płatność kartą przez Internet – jak to robić bezpiecznie?

Obecnie płatność kartą jest możliwa w większości punktów sprzedażowych, ponieważ sprzedawcy nie chcą narażać się na utratę potencjalnych klientów. Z ich perspektywy rozwiązania bezgotówkowe są też wygodniejsze, gdyż nie muszą przejmować się przechowywaniem nadmiaru gotówki czy wydawaniem reszty.

Transakcji z wykorzystaniem karty płatniczej można dokonywać także w sklepach internetowych. Jak wygląda taki proces i co zrobić, aby przebiegł on w pełni bezpiecznie?

Jak wygląda płatność kartą przez Internet? 

Płatności bezgotówkowe są obecnie możliwe niemal we wszystkich sklepach, pod warunkiem, że są w nich zainstalowane terminale płatnicze. Jest to rozwiązanie niezwykle popularne, będące właściwie standardem obowiązującym na rynku.

Z reguły w sklepach korzysta się z terminali płatniczych stacjonarnych, które znajdują się na stałe przy kasach. Więcej o działaniu tych urządzeń możesz przeczytać na https://www.eservice.pl/produkty-i-uslugi/akceptacja-kart-platniczych/terminale-platnicze-pos-stacjonarne/.

Odrębną kwestią jest płatność kartą w Internecie. Rozwiązanie to także z roku na rok zyskuje na popularności. Z powodzeniem możemy opłacać zakupy w sklepach internetowych, dokonywać rezerwacji w hotelach, a także płacić za bilety komunikacyjne czy środki transportu, w tym np. bilety lotnicze lub wypożyczenie samochodu.

Sam proces dokonywania płatności jest niezwykle prosty i wygodny. Po przejściu do okienka płatności wystarczy uzupełnić rubryki dotyczące imienia i nazwiska właściciela karty, jej numeru, daty ważności oraz kodu CVV/CVC, a więc ciągu trzech cyfr, które znajdują się na tylnej stronie karty.

Czasem przed pobraniem środków konieczna jest jeszcze weryfikacja płatności na stronie internetowej banku lub poprzez aplikację na telefonie. Po zrealizowaniu płatności, na podany wcześniej adres e-mail przychodzi dodatkowo potwierdzenie transakcji.

Co istotne, z tego rodzaju płatności możemy korzystać w każdej chwili, w dowolnym miejscu na świecie, co jest ważną zaletą transakcji tego typu.

Na co uważać płacąc kartą przez Internet? 

Jeżeli dokonujemy płatności stacjonarnie z wykorzystaniem terminalu płatniczego, zazwyczaj   należy jedynie zachować ostrożność przy wpisywaniu kodu PIN. W przypadku bezgotówkowych płatności internetowych nie trzeba się obawiać o bezpieczeństwo, pod warunkiem trzymania się kilku podstawowych zasad.

Podstawową regułą jest dokonywanie zakupów tylko w sprawdzonych sklepach, cieszących się nieposzlakowaną opinią użytkowników. Dobrą wiadomością jest to, że każdy sklep jest prawnie zobowiązany do spełnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa, w tym przechowywania danych naszych kart płatniczych. Transakcje warto też przeprowadzać przy wykorzystaniu zabezpieczonej sieci, więc lepiej unikać publicznych czy niezabezpieczonych sieci Wi-Fi. Obecnie w przeglądarkach internetowych wyświetlane są także informacje o danej witrynie, potwierdzające, czy połączenie jest bezpieczne, a podawane dane na pewno pozostaną prywatne. Warto każdorazowo sprawdzać to przy dokonywaniu płatności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *